Co je to Sarong

Sarong (v Indonézštině a v Malajštině sarung) je pruh látky o šířce přibližně 120cm a délce 170cm, někdy sešitý do jakéhosi tunelu, který je nošen jako sukně nebo šaty ženami i muži v mnoha zemích jižní a jihovýchodní Asie, některých zemích Afriky a na mnoha ostrovech v Tichém oceáně. Látka je obvykle pestře zbarvena a často ručně pomalována, obvykle přírodnímy motivy nebo geometrickýmy symboly. Sarongy se také používají jako bytové dekorace a dají se využít i jako jiné druhy oděvu (šály, plážové šaty apod.) nebo i pro nošení nemluvňat.

V Evropě obvyklé označení Sarong vzniklo z původního Indonézského (Malajského) slova Saroeng, které se dnes, po změně gramatiky Indonézštiny, píše jako Sarung. Naše stránky se drží indonézského názvu a jmenují se tedy Sarung.cz.

Výroba Sarongů je obvykle spojena s ručními technikami batiku. Využívá se opakované barvení látek v různých barevných lázních, s tím, že pokaždé se pomocí vosku zakryjí jiné části vzoru. Tím vzniká mnohabarevný pestrý vzor.

V indonésii se v dnešní době sarong používá zejména při zvláštních příležitostech, jako jsou náboženské obřady, nebo společenská setkání. V západním světě sarong zdomácněl jako plážový doplněk, nebo pohodlné domací oblečení.

Je mnoho technik jak uvázat sarong. Lze použít opasek k jeho přidržení v pase, konce sarongu se mohou zavázat na uzel, nebo na těle může držet pouhým zavinutím. Na našich stránkách si můžete prohlédnout galerii Jak používat Sarong, ukazující tradiční i méně tradiční způsoby použití sarongu. Věříme, že ten pravý způsob pro Vás zde naleznete i Vy.

košík je prázdný